![]() ![]() RADRUŻ CERKIEW P. W. ŚW. PARASKEWY Na Kresach Rzeczypospolitej, u podnóża Wschodniego Roztocza, 3 km na południowy wschód od Horyńca Zdroju, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej na terenie Polski. Jest to dawna cerkiew greckokatolicka p. w. św. Paraskewy, położona w centrum Radruża, zaledwie kilkaset metrów od granicy polsko- ukraińskiej. Nieprzerwanie od 400 lat świątynia wpisuje się w dzieje tego urokliwego i ciągle jeszcze mało znanego zakątka kraju.
ZESPÓŁ CERKIEWNY Świątynia, wraz z towarzyszącymi jej obiektami, posiada obronny charakter, zajmuje owalne wzniesienie w dolinie potoku Radrużka. Obok cerkwi, w północno zachodnim narożu placu wznosi się drewniana dzwonnica, powstała równocześnie z cerkwią w końcu XVI w. Obydwie budowle obiega kamienny mur z połowy XIX w., w którego linii na osi wschód zachód występują dwie bramy. Przy wschodniej w 2 połowie XIX w. wzniesiona została murowana kostnica, zwana ``Domkiem Diaka``.
![]() ![]() ![]() ![]() Na Roztoczu Południowym i w okolicach pozostały pamiątki niedawnej, tragicznej przeszłości: cerkwie grekokatolickie. Część z nich jest nadal czynna (jako kościoły rzymskokatolickie), część - zaniedbana - popada w ruinę. Znacznej części w ogóle już nie ma - zostały zburzone lub spalone. Pozostały tylko okalające je mury. ![]() więcej o cerkwi w Radrużu Cerkiew na Krupcu Krupiec był przez wieki siedzibą obszernej parafii grecko-katolickiej, należącej do dekanatu potylickiego i diecezji przemyskiej. Do ostatnich dziesięcioleci XIX w. istniała tu cerkiew drewniana pod wezwaniem Świętej Trójcy, w 1899r. zbudowano nową, murowaną pod wezwaniem Złożenia Szat Matki Boskiej. Jest ona dziś najcenniejszym zabytkiem na terenie przedmieścia Krupiec wraz z całym zespołem cerkiewnym . Jego trzonem jest oczywiście cerkiew parafialna Złożenia Szat Matki Boskiej , ok. 1920 r. remontowana , po II wojnie światowej opuszczona nie jest użytkowana do dziś . Obok cerkwi zachowała się murowana dzwonnica , datowana na lata 30-te XX wieku oraz drewniana kapliczka , wzniesiona w pierwszej ćwierci XX w.
Cerkiew w Hucie Różanieckiej W Hucie Różanieckiej cerkiew greko-katolicka, wzniesiona w 1825 r. nosi wezwanie św. Mikołaja. Do dziś ocalały jedynie ruiny tej murowanej świątyni, istniała ona do 1946 r. , kiedy to została spalona w czasie walk z UPA . Nieremontowana , pozostaje w stanie ruiny . Znacznie młodsza niż cerkiew , acz zachowana w dobrym stanie jest kapliczka. Murowana kapliczka powstała na pocz. XX w. Pozostająca dziś w ruinie cerkiew posłużyła jednak w latach 20-tych tego wieku jako wzór dla kościoła katolickiego , ukończony został on w roku 1928 z funduszy mieszkańców i nosi wezwanie Chrystusa Króla .
Cerkiew w Łówczy ![]() ![]() Najcenniejszym z pewnością zabytkiem w Łówczy jest zespół dawnej cerkwi parafialnej- obecnie kościoła rzymsko-katolickiego . Zespół składa się z drewnianej cerkwi pod wezwaniem św. Paraskewy i dzwonnicy , także drewnianej . Cerkiew zbudowana została w latach 1796-1799, przebudowana w roku 1900. W roku 1985 przeprowadzono remont świątyni- podówczas już kościoła . Znajdująca się w najbliższym sąsiedztwie dzwonnica wzniesiona została ok. 1820r.
Cerkiew w Płazowie Drugą świątynią (po zabytkowym zespole kościoła parafialnego św. Michała Archanioła ), obecnie nie użytkowaną , jest cerkiew greko-katolicka pod wezwaniem Zaśnięcia NMP. Wzniesiona została w 1936 r. , na potrzeby miejscowej parafii , służyła jej do końca II wojny światowej .
Cerkiew w Woli Wielkiej ![]() ![]() Z obiektów zabytkowych mamy w Woli Wielkiej przede wszystkim zespół cerkwi greko-katolickiej p.w. Bogurodzicy . Cerkiew powstała w 1755 r. jako świątynia filialna cerkwi parafialnej w Krupcu ,ok. 1891 r. była remontowana . Obecnie jest nie użytkowana . Obok niej w skład zespołu cerkiewnego wchodzi drewniana dzwonnica , wzniesiona współcześnie z cerkwią oraz pochodzący z tego samego okresu mur kamienny , stanowiący ogrodzenie świątyni .
Cerkiew w Kowalówce ![]() ![]() Cerkiew grekokatolicka pw. Narodzenia NMP. Powstała w 1902 przez rozbudowanie wcześniejszej z 1767. Jedna z naj bardziej znanych cerkiew poniewarz znajduje się przy trasie. |