Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Krzysztofa Komedy

ADRES: ul. Rynek 24 Dyrektor - mgr Radosław Czajkowski tel. 632 18 55 e-mail: psm1@poczta.onet.pl

strona szkoły http://republika.pl/psm1/

W roku 1973 została utworzona lubaczowska filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarosławiu, która od 1976 r. stała się samodzielną jednostką administracyjną. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Lubaczowie kształci i przygotowuje na wysokim poziomie dzieci i młodzież do dalszej nauki w średnich szkołach muzycznych. Propaguje muzykę klasyczną i jazzową poprzez organizowanie otwartych spotkań (audycje muzyczne, koncerty, seminaria, prelekcje itp.) ze znanymi artystami sceny muzycznej.

Prowadzi szeroką działalność kulturalną, zapraszając do współpracy wszystkich chętnych, którym leży na sercu dobro polskiej kultury. Do tej pory szkołę ukończyło 466 absolwentów. Niektórzy z nich po zdobyciu wykształcenia średniego i wyższego wrócili, aby objąć stanowiska nauczycieli tej placówki. W tutejszej szkole istnieją dwa cykle nauczania 6-letni i 4-letni. W ramach kształcenia obok nauki gry na instrumencie wybranym (fortepian, skrzypce, akordeon, klarnet, saksofon) uczniowie uczestniczą w zajęciach takich jak: kształcenie słuchu, rytmika, audycje muzyczne, chór lub orkiestra, fortepian dodatkowy (dla tych, którzy uczą się na innym instrumencie niż fortepian). Poza tym prowadzone są zajęcia w zakresie gry zespołowej: zespół smyczkowy, akordeonowy, klarnetowy, instrumentów dętych, rytmiczny, duety fortepianowe.

Zdobywanie wiedzy odbywa się również poprzez udział w audycjach i konkursach muzycznych, przygotowywanych przez pedagogów, przy czynnym udziale uczniów. Szkoła prowadzi szeroką działalność kulturalną na terenie miasta i okolic ( przedszkola, szkoły, MOK, kościoły itp.). Od września 2000 r. szkoła współpracuje z Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym w Lubaczowie. Wynikiem tej współpracy jest powstanie społecznej klasy specjalnej, dzięki której dzieci z OSW mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań muzycznych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadało Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lubaczowie imię Krzysztofa Komedy, wybitnego współczesnego polskiego kompozytora muzyki jazzowej i filmowej. W czerwcu 2001 roku Szkoła Muzyczna obchodziła jubileusz 25 lecia istnienia połączony z uroczystością nadania imienia Krzysztofa Komedy.

Informacje przygotował Mateusz Babik

</HTML> <!-- cba </body><!-->